Michael Jackson

ENGLISH / POLSKI

Menu
Newsy
Akta & Rodzina
Biografia
Vitiligo(Bielactwo)
Neverland
Dyskografia
Koncerty
Kalendarz
Videografia
Filmografia & Wywiady
Nagrody
Notowania
W TV
Galeria
Fakty & Ciekawostki
Plotki
Książki
Poczucie humoru
Michael w Polsce & Park
Aktywność charytatywna
Charytatywne Single
Firmy
Cytaty
Artykuly & Wywiady
Sztuka
W oczach prasy
Skandal w 93
Proces 2003-05r.
Artyści o nim
Multimedia
FAQ
Archiwum Newsów
O Stronie
Aktywni fani
Forum
Linki

Biografia


Michael Jackson to jeden z najwybitniejszych artystów muzyki popularnej XX wieku, który bije wszystkie rekordy powodzenia. To również pierwsza gwiazda globalna. Nazywany jest Królem Popu, lub, jak kto woli Żywą Legendą. Michael Jackson to zarówno wysokiej klasy wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań, instrumentalista oraz niezrównany tancerz i choreograf. I ma się również aktorstwa, reżyserii i poezji. Wpływ Michaela Jacksona na współczesną rozrywkę jest ogromny. Jego utwory zarówno z solowych płyt, jak i okresu działalności z Jackson 5 i z The Jacksons zna niemal cały świat. Jego muzyka wyznaczała nowe trendy w tej dziedzinie. Jego twórczość inspiruje innych artystów, którzy m.in.: nagrywają covery jego utworów, samplują jego muzykę, naśladują rozwiązania brzmieniowe z jego płyt, imitują jego legendarne kroki taneczne, a nawet czerpią pomysły z jego teledysków. Michael Jackson sprzedał największą liczbę płyt w historii fonografii - ponad 210 milionów egzemplarzy. Na swoim koncie ma również najlepiej sprzedający się album, największą liczbę nagród przyznaną jednemu artyście, największe trasy koncertowe (łącznie ponad 15 milionów osób), najwięcej przebojów artysty, które dotarły do pozycji pierwszej, największe kiedykolwiek podpisane kontrakty. To tylko niektóre z jego wyczynów.

Michael Joseph Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku w miasteczku Gary w stanie Indiana w USA. Miał pięciu braci i trzy siostry. Był siódmym z dziewięciorga dzieci Josepha i Katheriny Jacksonów.

Jego rodzina nie była zamożna. Nie miał łatwego dzieciństwa. Można nawet powiedzieć, że nie miał go w ogóle. Jego ojciec chciał zostać muzykiem. Nie spełniło się to marzenie. Musiał bardzo ciężko pracować na utrzymanie rodziny. Za wszelką cenę chciałby jego dzieci nie musiały pracować tak ciężko jak on i martwić się o pieniądze, których ciągle brakowało. Stworzył rodzinny zespół "The Jackson Five". Michael zaczął występować na scenie w wieku pięciu lat. Cały czas ćwiczył. Występował w tym zespole w latach 1964-1980. Później odłączył się.

W 1982 roku wydał album "Thriller", dzięki któremu stał się naprawdę sławny. Album ten jest najlepiej sprzedającą się płytą na świecie i nadal jest kupowany. Sprzedano go już w 59 milionach egzemplarzy na całym świecie i w tym w 25 mln w USA. Michael wydał do tej pory około 210 milionów płyt. Off The Wall 15 mln

Off The Wall 21 mln
Thriller 114 mln
Bad 30 mln
Dangerous 31 mln
HIStory (20 mln zestawów po 2 CD) 40 mln płyt
Blood On The Dance Floor 8 mln
Invicible 11 mln.
Number Ones 12 mln.

Później w 1987 roku powstał album "Bad". Jego okładka zaszokowała zdjęciem Michaela, który wyglądał zupełnie inaczej niż poprzednio. W roku 1991 wyszedł album "Dangerous", na którym po raz pierwszy pojawiła się piosenka "Heal The World", a w rok później Michael założył organizację o tej samej nazwie pomagającą dzieciom na całym świecie.

W roku 1993 i na początku 1994 rozpętała się wielka afera wokół Michaela. Został On oskarżony o seksualne molestowanie trzynastoletniego chłopca. Żądano wielomilionowego odszkodowania. Odbyły się dwa przesłuchania przed ogromną ławą przysięgłych. Prasa na całym świecie pisała niestworzone opowieści o Michaelu. Wykorzystywano niepotwierdzone doniesienia. Zaczęła się nagonka w mediach. Było to mniej więcej tak.

W maju 1992 roku Michael poznał przypadkiem wówczas dwunastoletniego chłopca, który był jego wielkim fanem. Jego ojczym (ojcem był Eyan Chandler, z którym rozwiodła się jego matka June Chandler-Schwartz i wyszła za Daye'a Schwartza), Daye Schwartz był szefem agencji wynajmu samochodów. Michaelowi zepsuła się furgonetka. Trafił wtedy do tej firmy. Schwartz zadzwonił do matki chłopca, by go przywiozła. Ona narzucała się Michaelowi z synem. Uznał On, że jest mu coś winien, gdyż Np. wysłał mu on rysunek, gdy przypalił sobie włosy kręcąc reklamówkę dla Pepsi. Michael zaczął dzwonić do chłopca. Wyjechał potem na trzy miesiące na trasę koncertową. Po jego powrocie June Chandler-Schwartz stała się stałym gościem na ranczo Neverland (w okolicy Santa Barbara w USA) ze swoimi dziećmi. Michael poświęcał wiele swego czasu tej rodzinie. Fundował im prezenty i jeździł z nimi na wycieczki po świecie Np., do Disneylandu.

Wszyscy akceptowali przyjaźń Michaela z chłopcem. W 1993 roku Michael był z chłopcem i jego matką na uroczystość wręczenia w Monaco World Music Awards. Po powrocie spędzał cały czas z chłopcem. Chandler zaczął wtedy podejrzewać, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie, choć powiedział, że nigdy nie zauważył nic podejrzanego i nie był świadkiem niewłaściwego zachowania Michaela. Stał się agresywny i nieprzyjemny w stosunku do matki chłopca Daye'a Schwartza i Michaela. Zaczęła się cała sprawa.

Chandler chciał wymusić wielomilionowe odszkodowanie nie myśląc w ogóle o synu. Dopuścił się oszustwa. Chandler był dentystą. W swym gabinecie podał synowi amytal sodu, lek kontrowersyjny, błędnie uważany za specyfik skłaniający do prawdomówności. Pod jego wpływem ludzie łatwo ulegają sugestiom. Mówią rzeczy będące oczywistą nieprawdą. Podany dożylnie wprowadza człowieka w trans hipnotyczny. Wtedy chłopiec po raz pierwszy (i ostatni) podczas trzygodzinnego pobytu w gabinecie dentystycznym oskarżył Michaela. Mówił masturbacji, całowaniu, pieszczeniu sutków i seksie oralnym. Nie padła jednak żadna wzmianka o stosunku, którą mogły zweryfikować badanie lekarskie. Ojciec zaskarżył Michaela i wszczęto śledztwo. W sądzie, gdy mówiono, co on powiedział w gabinecie on stwierdził, że nic takiego nie powiedział. Wielu ekspertów medycznych uważa, że oskarżenia chłopca złożone wtedy są przez ten środek wysoce nieprawdopodobne. Chłopiec zawsze powtarzał, że nic złego się nie stało, że Michael go nigdy nie dotykał i nie widział go nagiego w łóżku.

Wielu ludzi z otoczenia Michaela by się wzbogacić składało oświadczenia jak Np. Quindoyowie - filipińskie małżeństwo, które pracowało w Neverlandzie. Kiedy zaproponowano im 100 000 $, stwierdzili, że "ręka była na spodenkach chłopca". Gdy cena podskoczyła do 500 000 $, ręka znalazła się w spodenkach. Prokurator okręgowy Los Angeles nie uznał tego zeznania jako dowód. Chandler zmieniał później prawników. Na koniec zażądał trzydziestu milionów dolarów odszkodowania.

12 października rzecznik Michaela oświadczył, że zostaje przerwana trasa koncertowa, gdyż piosenkarz podda się leczeniu z uzależnienia od środków przeciwbólowych. Obrona Michaela zaczęła dążyć do ugody. Lękano się, że nie będzie można liczyć na sprawiedliwy wyrok, gdyż Latynosi mogli mieć za złe Jacksonowi jego bogactwo, murzyni, że próbuje być biały, a białym trudno przełknąć sprawę molestowania. Podczas sprawy popsuły się stosunki rodzinne w rodzinie chłopca. Matka jego żyła już w separacji ze Schwartzem. Przeciwnicy Micheala pokłócili się nawzajem. Dave wściekł się i powiedział, że chodzi o wymuszenie, a Evan wstał i zaczął go bić. Dzień wcześniej prawnicy Michaela wycofali oskarżenie o wymuszenie przeciwko Chandlerowi i Rothmanowi. Michael zapłacił odszkodowanie, lecz jego wysokość nie została ujawniona.

Wysokość odszkodowania szacuje się na 20.000.000 $. Pewne źródło mówi, że Chandler i June Chandler-Schwartz dostali po dwa miliony, a Feldman mógł otrzymać w charakterze wynagrodzenia do 20 % całej sumy. Reszta znajduje się w zarządzie powierniczym i jest wypłacana chłopcu pod kontrolą wyznaczonego przez sąd kuratora.

Michael mieszka na swoim rancho "Neverland".
Kocha dzieci i założył organizację "Heal The World", by móc pomagać tym najbardziej cierpiącym i najbiedniejszym.
Uwielbia zwierzęta. Zawsze je lubił i otaczał się nimi.
Interesują Go militaria. Lubi Np. ubierać się w mundury wojskowe.

Michael Jackson poślubił Lisę Marię Presley (córkę słynnego Elvisa) 26 kwietnia 1994 roku na Dominikanie. Ich małżeństwo trwało ponad osiemnaście miesięcy i rozpadło sie z przyczyn wielu, można byłoby tutaj napisać naprawdę wiele, ale głównie chodziło o to, że Michael Jackson za mało czasu poświęcał Lisie i ignorował ją na rzecz dzieci. Data rozstania, całkowitego: 20 Sierpnia 1995 roku.

W 1995 roku Michael wydał album "HIStory", na którym zostały umieszczone Jego najlepsze piosenki z różnych płyt i nowe utwory.

15 listopada 1996 roku Michael ożenił się ponownie z Australijką Debbie Rowe. Debbie była pielęgniarką Jacksona w klinice dermatologicznej i jego długoletnią przyjaciółką. 13 Lutego 1997 roku urodziła dziecko. Syn został nazwany Prince Michael Jackson Junior. 3 Kwietnia 1998 roku na świat przyszła córeczka Paris Michael Katherine Jackson.

W 1997 roku Michael wydał album "Blood On The Dance Floor". Znalazły się na nim mixy piosenek z albumu "HIStory" i kilka zupełnie nowych.

W 2000 roku Jackson otrzymał w Monaco specjalną "Światową Nagrodę Muzyczną"- Artysta Milenium. Podczas przemówienia Michael Jackson zapewnił: "Jeszcze zaskoczę Was czymś naprawdę wielkim. Jeszcze nie wiecie, na co mnie stać!" Dziesiątki artystów i tysiące fanów wypełniło 7 i 10 września 2001 r. nowojorską Madison Square Garden, aby złożyć hołd Michaelowi Jacksonowi, który obchodził trzydziestolecie kariery solowej. Jedną z największych atrakcji koncertów był występ Króla Popu z jego braćmi. Było to pierwsze ich wspólne wykonanie utworów od trasy koncertowej Victory z 1984 r. Koncert 'Michael Jackson 30th Anniversary Celebration: The Solo Years' był retransmitowany jako 2-godziny program telewizyjny w USA i oglądała go rekordowa liczba - 45,000,000 widzów.
Poprzedzony 13-minutowym klipem do singla 'You Rock My World' (reż. Paul Hunter), 29 października ukazał się zapowiadany od długiego czasu i pierwszy od sześciu lat, studyjny album Michaela Jacksona - 'Invincible'. Jest to zarazem najdroższa płyta w historii muzyki rozrywkowej. Produkcja 'Invincible pochłonęła 30 000 000 $. Na tą sumę w głównej mierze składają się honoraria dla uznanych producentów i artystów, którzy wzięli udział w sesji (m.in. Lauren Hill, z którą duet nie znalazł się na albumie). Na zapowiadanym od długiego czasu albumie są zarówno nowoczesne opracowania, jak również utwory, które stylistycznie nawiązują do muzycznych korzeni Jacksona - albumów 'Off The Wall' i 'Thriller'(Break of Dawn, Haven Can Wait, Don't Walk Away). Największy wpływ na Jacksona przy wyborze repertuaru 'Invincible' mieli Rodnej Jerkins i znany już wcześniej z produkcji nad albumem 'Dangerous', Teddy Riley. Poza tym na albumie znalazło się po jednej współprodukcji Jacksona z: R. Kelly'm, Babyfacem, Dr. Freezem, i Andre Harrisem. Rodney Jerkins potwierdza, iż jest jednym z najbardziej odkrywczych producentów ostatnich lat. Opracowane przez niego dźwięki w utworach takich jak: 'Unbreakable (z rapem tragicznie zmarłego Notorious B.I.G), Heartbreak czy Invincible, tworzą muzyczną miksturę, którą można określić jako R&B przyszłości. Pomimo, iż zrezygnowano w nich z basów a rytm oparto na bitach i efektach, stworzonych na instrumentach klawiszowych, numery powinny zawojować parkiety taneczne. Ponadto te nieszablonowe taneczne rytmy okazały się doskonale dopasowane do warunków i stylu wokalnego Jacksona. Może zdziwić fakt, iż Riley współtwórca brzmienia na 'Dangerous', prekustor New Jack Swingu, współ produkował tylko jeden dynamiczny kawałek - 2000 Watts. Pozostałe trzy to ballady Haven Can Wait, Don't Walk Away i nawiązujący do stylistyki latino, jeden z najlepszych na albumie, utwór 'Whatever Happen' (z wysmakowaną solówką gitarową Santany). Mamy też dwa utwory, napisane i wyprodukowane przez wielkiego Michaela. Pełen pozytywnej wibracji 'Speechless' i hymn 'The Lost Children', w którym jednym z narratorów jest syn artysty, Prince. Ulubione kawałki Michaela Jacksona na 'Invincible to: 'Unbreakable', 'Speechless' i 'The Lost Children'. Ciekawostką, może być fakt, iż podczas produkcji 'Cry', po raz pierwszy Jackson miksował wykonywany przez siebie utwór.

Zaledwie w ciągu 4 dni od wydania, album rozszedł się w ponad 3 milionowym nakładzie. Nawet jak na wcześniejsze dokonania artysty jest to rewelacyjne wynik. Należy dodać, iż albumy Jacksona osiągające kilkudziesięciu milionowe nakłady, nie sprzedają się jednego dnia.
W ramach kampanii promocyjnej albumu "Invincible" przewidywano wydanie specjalnych singli z niepublikowanymi utworami i nakręcenie nowatorskiego filmiku do piosenki "Unbreakable", który miał się ukazać na początku 2002 r. Michael Jackson chciał nim ustanowić nowe standardy tworzenia teledysków. Wiadomo, że klip miał zawierać nowe kroki taneczne Jacksona i mnóstwo efektów specjalnych, nad którymi pracowali eksperci ze studia George Lucasa - "Industral Light & Magic". Praca nad filmikiem trwała od sierpnia 2001 r. Króla Popu nagrał, ale nie wydał nagranego z plejadą gwiazd, singla "What More Can I Give" (hymn na rzecz ofiar ataku terrorystycznego na USA) oraz realizacja filmu, w którym zagrał główną rolę "Miss Cast Away" jako agent "M.J.".

W roku 2002, został nagrany program, "Życie z Michaelm Jacksonem", film nagrywał, Martin Bashir, film jednak pokazał dużo scen i wyznań kontrowersyjnych, a także, wystąpienie jego gościa Gavina Arvizo, przyznał, że spał razem, z Michaelem w jego sypialni, ta wypowiedź, zatrzasnęła światem.

W roku, 2003 wydał swój nowy Album pt."Number Ones" album ten w wydaniu Amerykańskim zawiera 19 utworów w tym 1-en Premierowy:"One More Chance" napisaną i skomponowaną przez R.Kelley'a'. Skład pełny albumu: 1. Don't Stop 'Til You Get Enough 2.Rock With You 3.Bille Jean 4.Beat It 5. Thriller 6. Human Nature 7. I Just Can't Stop Loving You 8.Bad. 9.The Way You Make Me Feel 10. Dirty Diana 11. Smooth Criminal 12. Black or White 13.You Are Not Alone 14.Earth Song 15. Blood On The Dance Floor 16.You Rock My World 17.Break Of Dawn 18. One More Chance 19.Ben (Live Version). Wraz z ukazaniem się albumu "Number Ones", ukazała się do niego płyta, DVD "Number Ones" zawierająca wszystkie teledyski z wyjątkiem: Break of Dawn, One More Chance i Ben. Album sprzedał się do dziś w 9 mln. egzemplarzy. Od razu, po premierze płyty Michael pracował nad nagraniem teledysku do piosenki "One More Chance", niestety, nie skończył go nagrywać, po kilku tyg. spędzonych na nagrywaniu, został ponownie oskarżony o Molestowanie Gavina Arvizo. Postawiono mu 10 zarzutów, m.in. Molestowanie, Upijanie i więzienie rodziny, na rancho "Neverlnad".

Podczas tego wydarzenia w 2004 roku, Sony wydało, jego kolejny album, składankę 5-ciu płyt "The Ultime Collection", jest to, album zawierający same najlepsze utwory Michaela poczynając od "Jackson 5" aż do wydania "Number one", także premierowo został dołączony do tego albumu koncert Michaela. Który nigdy nie był pokazany, na płycie DVD, koncert ten jest nagrany z trasy live "Dangerous".
Proces zaczął się w roku 2005, 31 Stycznia.
Proces zakończył się 13 Czerwca 2005 roku, o ok. godziny 23:30, po ponad 2-óch tygodniach obrad i zapoznawaniu się z dowodami, a także, zeznaniami, ława przysięgłych uznała Michaela Jacksona Niewinnym zarzucanych mu czynów. Michael po werdykcie, wrócił do domu, i po kilku dniach wyleciał do Bahrajnu, gdzie spędził Wakacje. W tym czasie, Sony, po raz kolejny wydało następną płytę składankę "The Essental", na 2-óch płytach znajdują się znów piosenki Od "Jackson 5" aż do Ery "Invicible". Michael nadal przebywał w Bahrajnie kilka mieś. Gdzie wypoczął, wrócił do formy, po sprawie, i zaczął prace nad Singlem dla ofiar huraganu "Katrina" Pt: "I Have A Dream". Owy singiel jednak nie został wydany, z powodu zerwania kontraktu z firmą "2 Seas Records".
Po kilku mieś. Wyleciał z Bahrajnu i zamieszał w Irlandii w Dublinie, gdzie wynajął dom wraz ze studiem nagraniowym, i zaczął współpracę m.in. z Will.I.am. z "Black Eyed Peas", i zaczął pracę nad nowym albumem, który wstępnie zaplanował na 2007 rok. W między czasie, otrzymał kolejną nagrodę na "Word Music Awards" 15.11.06. "Diamond Award" za sprzedaż ponad 100 mln. egzemplarzy albumu "Thriller".

05 marca 2009 roku Michael ogłosił na konferencji prasowej w Londyńskiej O2 Arena swoje ostatnie już w Londynie 10 koncertów pt."This is it". Ogłosił, że będzie wykonywał piosenki te, które fani chcą usyszeć. Playlista piosenek ma zawierać od 18 do 22 utworów. Zapowiedź przewidywała początkowo 10 koncertów, które rozpocząć się miały od 8 lipca 2009 roku, jednak już w tydzień po konferencji podczas aktywowania rezerwacji biletów przez fanów, liczba koncertów od 8 lipca wzrosła do 50 koncertów, co wydłużyło wymiar trasy do roku 2010. Pierwsza połowa między 8 lipca a 29 września, druga zaś połowa od stycznia 2010 do 24 lutego 2010. Sama sprzedaż biletów przeszła do histrii. Wszystkie biety wyprzedano w ciągu 3 dni, razem 1,150,000 biletów. Koncert zapowiedzano jako największy comeback w historii muzyki pop. Będzie to najwyższa zaawansowana technika, i najdroższa, produkcja miała przeznaczone na projekt blisko $20 milionów. Michael w ramach comebacku po 12 latach, przegotował nowe kroki taneczne, które ma nadzieję, że spodobją sie równie bardzo jak moonwalk.
Promotor koncertów jednak, wyjawił, iż w przypadku powodzenia się projektu "This is it" trasa przedłuży się jak planują po cichu na całe 3 lata, wtedy trasa miałaby objąc takie państwa jak: Francja, Japonia czy Stany Zjednoczone.

25 czerwca 2009 o godz. 14:26 Król Popu Michael Jackson zmarł w wieku 50 lat, na 2 miesiące przed 51 urodzinami. Powodem śmierci była wstrzymana akcja serca, po podaniu mu przez osobistego lekarza Dr. Conrada Murreya kilku środków medycznych o nazwach; Nordiazepam, Diazepam, Lidocaine, Midazolam, Lorazepam i ostatni Propofol. Michael otrzymał silną dawkę Propofolu oraz mieszankę pozostałych, po czym strcił prztyomność, i wpadł w śpiaczkę. Jego ciało dawło oznaki ataku serca. Po przewiezieniu go karetką do szpiatla UCLA w Los Angeles Im. R.Roegana, po godzinnej reanimacji, lekarze stwierdzili zgon.

Kilka miesięcy później lekarz Coronera po wykonaniu autopsji orzekł Morderstwo przypisując śmierć do ZATRUCIA PROPOFOLEM.

Dokumenty z autopsji (Eng.).

Majątek powierzono w zarząd funduszu rodzinnego, a jego beneficjentką jest matka Jacksona Katherine. Jej także przekazano opiekę nad dziećmi. W dokumencie była żona pielęgniarka Debbie Rowe, nic nie otrzymuje od Michaela.

Testament powstał, 7 lipca 2002 roku. Majątek szacowany jest w nim na 500 mln złotych.

Wykonawczynią testamentu jest matka, Katharine. Ewentualnie gdyby coś się stało matce, opiekę nad dziećmi i ich majątkiem Jackson przekazał piosenkarce Dianie Ross. Ross przez całe życie była przyjaciółką artysty. Pomogła także w karierze Jackson 5.

Debbie Rowe, pielęgniarka i była żona, uważana jest za matkę dwójki starszych dzieci. Ona sama wielokrotnie mówiła, że MJ jest ich biologicznym ojcem.

Według dokumentów na majątek Jacksona składają się przede wszystkim "odsetki z różnych tytułów", czyli tantiemy i udziały w zyskach z praw autorskich. Jackson miał udziały m.in. w Sony-ATV Music Publishing Catalog, który obejmuje utwory Beatlesów, Boba Dylana, Neila Diamonda, Lady Gaga i Jonas Brothers, a jego wartość oceniana jest na 2 mld dolarów.

Współ wykonawcami testamentu są długoletni prawnik Jacksona John Branca i producent muzyczny John McClain. W oświadczeniu, które wydali, zaznaczyli, że jednym z najważniejszym punktów dokumentu jest przekazanie opieki nad dziećmi babci.

OSTATNIA WOLA;

Biografia w 50% ze str., 10% z Sonymusic.pl.Webmaster: "Mike" Webdesigner: Nancy
www.geniusmichaeljackson.com ; www.genius.michaeljackson.pl
© Genius Michael Jackson 2005-2010 | All rights reserved